نوار سیلیکونی

نوار سیلیکونی چیست ؟

نوار سیلیکونی نسوز یکی از محصولات بسیار پرکاربرد در صنعت می باشد نوار های سیلیکونی به دلیل استفاده از سیلیکون برای انسان ها مضر نیستند. از مهمترین ویژگی هایی که دارند این است که انعطاف پذیرند و مقاومت بالایی در برابر قدرت برق دارند.

ویژگی‌های نوار سیلیکونی نسوز


یکی از مهمترین ویژگی های سیلیکون این است که نقطه بسیار بالا و در شرایط خاص که مجبور به کار نصب نوار سیلیکونی در درجه حرارت بسیار بالا هستیم. این نوار خراب نمی شود و تغییری نمی کند. از دیگر ویژگی ها و خاصی که نوارهای سیلیکونی نسوز دارند خاصیت شیمیایی و فیزیکی آنهاست. مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار واکنش های شیمیایی دارد. به همین دلیل در طیف وسیعی از صنعت ها میتوان از نوار سیلیکونی استفاده کرد.


نوار سیلیکونی از محصولاتی است که علاوه بر این که بسیار در صنعت کاربرد دارند، هیچگونه ضرر نمی رسانند. به دلیل ساختار موادی که دارند می‌توانند مقاومت بسیار بالایی در برابر برق اسیدها و گرما داشته باشند.

از دیگر ویژگی‌های نوارهای سیلیکونی نسوز عبارتند است:

  1. این نوارهای سیلیکونی در برابر اسیدها مقاومت بسیار بالایی دارند.
  2. استفاده از سیلیکون باعث میشود مواد سمی ترکیبات شیمیایی و مواردی که برای استفاده انسان مضر است در آن وجود داشته باشد.
  3. نوار های سیلیکونی دارای ویژگی آب‌بندی بسیار عالی هستند. علاوه بر این نقطه ذوب نوارهای شکنی بسیار بالاست.

انواع نوار های سیلیکونی و کاربرد آن ها

به صورت کلی دو نوع نوار سیلیکونی نسوز در بازار موجود است و اکثر صنایع از همین دو نوع استفاده می کنند:

این دو نوع نوار سیلیکونی نسوز در حال در نمونه های مربع مستطیل و گرد تولید می‌شوند و توسط صنایع مورد استفاده قرار میگیرد.


نوار سیلیکونی نسوز لاستیکی


نوار سیلیکونی نسوز لاستیکی این است که خاصیت کششی فراوانی دارد علاوه بر این در دمای ۲۸۰ درجه قدرت تحمل گرمای زیادی را دارد. معمولاً از این نوار سیلیکونی نسوز در صنایع خودروسازی گاوصندوق ها و ساخت و ساز ساختمان استفاده می شود.


نوار سیلیکونی اسفنجی


این و نوار سیلیکونی طوری ساخته شده است که بسیار مناسب آب بندی است و برای آب بندی درب مخازن استفاده میشود.


این نوار سیلیکونی اسفنجی مقاومت بسیار بالایی در برابر گرما تا ۲۶۰ درجه سانتیگراد دارد.
از کاربردهای نوار سیلیکونی اسفنجی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آب بندی درب مخازن
  • آب بندی مخازن بهداشتی درزگیری درب محیط های بهداشتی
  • آب بندی در مخازن بخار استفاده
  • کاربرد در صنایع پزشکی

سیلیکون چیست ؟

سیلیکون یک پلیمر مصنوعی است که در آن در صنایع بسیار استفاده می شود. ترکیبات مولکولی سیلیکون دارای پلیمر هیدروفوبیک هستند که این خاصیت باعث می شود سیلیکون و قطعاتی که از سیلیکون ساخته می شوند آبگریز باشند.


علاوه بر این سیلیکون به دلیل نوع ساختار مولکولی که دارد واکنش با مواد شیمیایی را بسیار سخت میکند و به سطح نمی چسبد.


سیلیکون ها دارای طیف بسیار گسترده‌ای برای استفاده در صنایع روزمره هستند. از آنها می توان برای ماشین آلات و دستگاه های کارخانه قطعات کوچک ساخت تا خودروسازی که می‌توان به دلیل ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای که سیلیکون دارد قطعات کوچک و ضد آب ساخت سیلیکونی که از آن در صنعت پزشکی استفاده می‌شود و در واقع با نام سیلیکون گرید پزشکی شناخته می شود. سطح بالایی است استرلیزه شدن دست پیدا کرده اند. علاوه بر این استفاده از سیلیکون بسیار به صرفه میباشد و در دسترس بیماران است.

خواص کلی سیلیکون

از خواص سیلیکون ها می توان به این اشاره کرد که همه سیلیکون ها آنها دارای مولکول هایی با چسبندگی بسیار بالایی می باشد. به همین دلیل چسب هایی که از سیلیکون ساخته می‌شود، چسبندگی بالایی دارد. سیلیکون ها بهترین مواد برای قالب سازی هستند. علاوه بر این چیزی که به نام روغن سیلیکون از خانواده سیلیکون ها می شناسیم به عنوان یک رهاساز قالب مورد استفاده قالب سازها قرار میگیرد.
مقاومت سیلیکون ها در برابر شرایط و محیط بسیار خوب است. برای مثال دمای گرمایی بالا نور فرابنفش و آب را برای مدت بسیار طولانی تحمل می کند. دیگر ویژگی‌های سیلیکون می‌توان به این اشاره کرد که موجوداتی مانند قارچ ها، می توانند روی سطح سیلیکون رشد کنند. ولی می توان به راحتی با استفاده از تمیز کننده های آنها را از بین برد. چه بسا که در سیلیکون های پیشرفته که به تازگی تولید شده اند، دیگر قارچ ها نمی توانند رشد کنند.