سیلیکون چیست؟

  سیلیکون‌ها ترکیباتی مصنوعی هستند با تنوع زیاد در شکل و کاربرد، معمولا مقاوم در برار حرارت و لاستیکی شکل هستند. سیلیکون‌ها پلیمرهایی مصنوعی هستند که عمدتا از ترکیب سیلیسیم، کربن هیدروژن و اکسیژن به دست می‌آیند.

  سیلیکون‌ها انواع و کاربردهای متفاوتی دارند. سیلیکون نسوز انواع مختلفی دارد مانند ورق سیلیکون نسوز، پارچه سیلیکون نسوز، انواع شیلنگ سیلیکونی نسوز، سیلیکون اسفنجی، مفتول سیلیکون نسوز را دارد.

  شیلنگ سیلیکونی چیست؟

  شیلنگ سیلیکونی از مواد درجه یک سیلیکون ۱۰۰ درصد خالص ساخته می‌شود. این شیلنگ‌ها بیشتر به صورت شفاف یا شیری رنگ شفاف، بی بو و بی مزه و فاقد هرگونه مواد سمی است و قادر به تحمل دماهای بالا در بازه ۱۰۰- تا ۲۵۰+ درجه سانتیگراد هستند.

  ویژگی‌های شیلنگ سیلیکونی:

  ۱ – مقاومت در برابر دمای بالا و دمای پایین

  ۲- عملکرد بصورت عایق الکتریکی قوی

  ۳- مقاوم در برابر پارگی و ترکیدن آن

  ۴- مقاوم در مقابل اشعه ماوراء بنفش

  ۵- شفافیت بالا

  ۶- انعطاف‌پذیری عالی و بدون تغییر شکل در طی طول عمر مفید

  ۷- شیلنگ سیلیکونی کیفیت بالا به هیچ عنوان فرسوده و جنس آن سخت و شکننده نمی‌شود.

  ۸- شیلنگ سیلیکون نسوز به علت شعاع خمش بالا یا قدرت خمیدگی برای محیط‌هایی که دسترسی در آنها دشوار هست بسیار مناسب است.

  ۹- شیلنگ سیلیکونی در دماهای بسیار بالاتر از دمای زندگی میکروب‌ها و قارچ‌ها مقاومت نشان داده است.

  ۱۰- شیلنگ سیلیکونی عالی برای کارکردهای فشار پایین

  ۱۱-   انعطاف پذیری در دماهای پایین تقریبا تا -۶۰ درجه سانتیگراد، فرمولاسیون ویژه تقریبا تا -۹۰ درجه سانتی گراد.

  ۱۲- مقاوم در برابر بسیاری از مواد شیمیایی

  ۱۳- بدون هیچ گونه جذب مایعات

  ۱۴-  بازدارنده شعله یا ضد شعله بودن شیلنگ سیلیکونی نسوز

  ۱۵- نرم‌تر از لوله‌های خلاء استاندارد

  کاربردهای شیلنگ سیلیکونی:

  در ادامه کاربردهای شیلنگ سیلیکونی به صورت مختصر بیان شده است:

  ۱- شیلنگ شیر در کشاورزی، گاوداری‌ها و دامداری‌ها به علت استانداردهای بالا در تولید شیلنگ سیلیکونی جایگزین بسیار مناسبی برای سایر شیلنگ‌ها است. مورد استفاده این شیلنگ‌ها به طور خاص برای کاربردهای انتقال شیر و مایعات طراحی شده است. به علت اینکه این شیلنگ‌ها هیچ گونه مایعاتی به خود جذب نمی‌کنند و در معرض آلودگی‌های محیط دام قرار نمی‌گیرند مناسب انتقال شیر از دام به ظرف جمع‌آوری شیر است. همچنین برای تجهیزات شیردوشی بز مناسب است. همچنین این شیلنگ‌های سیلیکونی در سرمای زمستان بدون هیچ‌گونه یخ‌زدگی و شکنندگی است.

  ۲- مورد استفاده در دستگاه فروش اتوماتیک وندینگ نوشیدنی گرم و سرد و کالا این لوله‌ها یا شیلنگ در دستگاه‌های فروش قهوه بسیار کاربرد دارد در این دستگاه‌ها از شیلنگ شفاف سیلیکون خالص استفاده می‌شود. این شیلنگ‌ها می‌توانند در محدوده دمایی از -۵۰ تا + ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد تحمل کنند. این لوله‌های سیلیکونی برای فروش قهوه، هیچ رنگ یا بویایی را از مواد عبور نمی‌کند.

  ۳- شیلنگ شیر در کشاورزی، گاوداری‌ها و دامداری‌ها، به علت استانداردهای بالا در تولید شیلنگ سیلیکون جایگزین بسیار مناسبی برای سایر شیلنگ‌ها است. این شیلنگ‌ها به طور خاص برای کاربردهای انتقال شیر و مایعات طراحی شده است.

  به علت اینکه این شیلنگ‌ها هیچ گونه مایعاتی به خود جذب نمی‌کنند و در معرض آلودگی‌های محیط دام قرار نمی‌گیرند مناسب انتقال شیر از دام به ظرف جمع آوری شیر هستند. همچنین مناسب برای تجهیزات شیردوشی بز. این شیلنگ‌های سیلیکونی در سرمای زمستان هیچ گونه یخ زدگی و شکنندگی ندارند.

  ۴- این لوله‌ها یا شیلنگ‌ها در دستگاه‌های فروش قهوه بسیار کاربرد دارد. در این دستگاه‌ها از شیلنگ شفاف سیلیکونی خالص استفاده می‌شود. این شیلنگ‌ها می‌توانند محدوده‌ی دمایی از -۵۰ تا + ۲۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل کنند. این لوله‌های سیلیکونی برای فروش قهوه، هیچ رنگ یا بویایی را از مواد عبور نمی‌‌دهند.

  ۵- لوله سیلیکونی فشار قوی در صنعت خودروسازی نیز کاربرد دارد. این شیلنگ‌‌های فشار قوی یک راه حل بسیار مقرون بصرفه برای افزایش سرعت جریان و کاهش زمان پردازش هستند. قابلیت این شیلنگ تقویت شده این است که اجازه می‌دهد در محدودسازی قابلیت پمپاژ تا ۳۰ اسب بخار فشار برگردد و  فرآیند کنترل مایعات بهتر انجام شود. این لوله‌ها با اتوکلاو یا اشعه گاما استریل می‌شوند.

  ۶- این شیلنگ ها  در ربات‌های صنعتی، ربات‌های جوشکاری، ماشین‌ها و … استفاده‌ی زیادی دارد و مناسب برای حمل گازها، جامدات و مایعات ایده آل هستند.

  ۷- شیلنگ سیلکونی برای قلیان هم به علت شفاف بودن استفاده می‌شود. غیر جاذب بودن و کیفیت بالای این شیلنگ‌ها اخیرا مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفته است . در شیلنگ‌های قدیمی مواد داخل شیلنگ قلیان علاوه بر اکسید فلزات (آهن زنگ زده) حاوی صدها میکروب و قارچ بود که براحتی همراه با دود قلیان وارد دستگاه تنفسی شده و باعث ایجاد عفونت‌های ریوی و رشد قارچ و میکروب در ریه فرد مصرف کننده می‌شد.

  شفاف بودن این نوع شیلنگ باعث شده از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها و عوامل بیماری زا جلوگیری شود. به علت اینکه شلنگ طولانی ترین مسیر عبور دود در قلیان است، لذا در کیفیت عطر و طعم قلیان تاثیر زیادی دارد.

  ۸- شیلنگ سیلیکون کاربرد بسیاری در پزشکی دارد،  کاملا بی رنگ، غیر سمی، مقاوم در برابر حرارت، مقاوم در برابر اکسیداسیون، انعطاف پذیر، شفاف و به هیچ عنوان برای بدن مضر نیست. در این لوله به هیچ عنوان در جداره آن باکتری و .. رشد و نمو پیدا نمی‌کند . شیلنگ سیلیکون شفاف به طور معمول در صنعت داروسازی، سوند ادرار، دستگاه دیالیز، سرم، سیستم‌های IV و  … کاربرد دارد.